معماری پیدایش 17 ص

دسته بندي : علوم پایه » پاورپوینت معماری
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 13 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏1
‏معماری پیدایش
‏کیهانی ‏–‏ غیر خطی
‏معماران سبک دیسکانستراکشن که در اوایل دهة نود میلادی به سمت مکتب فولدینگ گرایش پیدا کردند، بر این نظریه نیز خود را پایبند ندیدند. آنها در روند شکل گیری موضوعات علمی و فلسفی جدیدتر، حرکت علمی ‏–‏ فلسفی جدید در معماری را که از اواخر دهة 1970 با مبحث دیکانستراکشن شروع شد ادامه دادند. در حال حاضر این معماران به دنبال ارائه شکل کالبدی از مفروضات و شناخت انسان از خود و محیط پیرامون خود می باشند.
‏در نیمه اول قرن بیستم، جهان مکانیکی قرن نوزدهم به یک جهان ارگانیک تبدیل شد در آن فضا ‏–‏ زمان و اجسام به صورت متحول، فعال ، سیال، درگیر با یکدیگر و در ارتباط غیر خطی هستند.
‏لذا دانشمندان جهت تبیین جهان امروز، دیگر اتکا به علوم قرن نزوده و قطعیت جهان بینی ریاضی گون مدرن ندارند، بلکه مباحثی همچون آشفتگی (chaos‏)، هندسة نااقلیدسی، نظریة پیچیدگی و فیزیک غیر خطی ‏–‏ جهانی متفاوت از گذشته در مقابل انسان بست مدرن گشوده است.
‏نظریة آشفتگی
‏ادوارد لارنز، استاد علوم هواشناسی در دانشگاه M.I.T‏ در آمریکا نظریه آشفتگی را در دهة هفتاد میلادی مطرح کرد . وی در سال 1972 مقاله ای به نام ‏«‏آیا حرکت بال پروانه باعث به وجود آمدن گردبادهای عظیم در تگزارس می شود؟‏»‏ را منتشر نمود. این مقاله به نام اثر پروانه شهرت یافت.
‏جهان مکانیکی
‏ایستا ‏–‏ محدود شده
‏فضای مطلق و زمان مطلق جدا
‏قاب های فضا ‏–‏ زمان یکسان برای همه ناظران
‏اجسام خنثی با
‏مکان مشخص در فضا و زمان
‏2
‏فضا ‏–‏ زمان
‏خطی ‏–‏ همجنس
‏دلایل محلی
‏خلق شده ، غیر فعال
‏و در نتیجه ناظر به صورت خنثی
‏جهان ارگانیک
‏متحول ‏–‏ سیال
‏فضا ‏–‏ زمان غیر قابل تفکیک
‏ناظر مشروط ‏–‏ وابسته
‏ارگانیسم ها به صورت غیر محلی
‏که متقابلاً با فضا ‏–‏ زمان درگیر است
‏فضا ‏–‏ زمان
‏غیر خطی ، غیر همجنس، چند بعدی
‏دلایل غیر محلی
‏خلاق، فعال
‏درگیر بودن ناظر و نظارت شده
‏ژنتیک قدیم
‏ژن ها را به صورت خطی خصوصیات را مشخص می کنند، به روش جمع
‏ژن ها و ژنوم ها
‏پایدار و ایستاد هستند و به جز در موارد نادر،
‏دگرگونی به نسل بعدی بدون تغییر انتقال می یابد.
‏ژن ها و ژنوم ها نمی توانند
‏در مقابل محیط اطراف مستقیماً تغییر کنند
‏در نتیجة تولید مثل بین اعضاء یک گونه،
‏ژن ها به صورت عمودی منتقل می شوند . هر گونه برای
‏خود یک حوزه ژن مجزا دارد.
‏ژنتیک جدید
‏عملکرد ژن ها در یک شبکة پیچیده،
‏غیر خطی و چند بعدی صورت می گیرد.
‏رفتار هر ژن در نهایت به هریک از ژن های دیگر مرتبط می شود.
‏ژن ها و ژنوم ها به صورت
‏متحول و سیال هستند. به لحاظ بازخورد و نظم
‏3
‏سوخت و ساز، آنها در جریان رشد خود
‏می توانند تغییر کنند.
‏ژن ها و ژنوم ها می توانند
‏مستقیماً در مقابل محیط اطراف تغییر کنند،
‏این تغییرات به نسل های بعدی منتقل می شود.
‏در بین اعضاء یک گونه یا گونه های مختلف،
‏ژن ها به صورت افقی هم می توانند تبادل شوند.
‏هندسة نااقلیدسی، فراکتال
‏هندسة اقلیدسی قادر به تبیین و تشریح اشکال پیچیده و ظاهراً بی نظم طبیهی نیست. مندل بروت اعلام کرد ‏«‏که ابرها به صورت کره نیستند، کوه ها همانند مخروط نمی باشند، سواحل دریا دایره شکل نیستند، پوست درخت صاف نیست و صاعقه به صورت خط مستقیم حرکت نمی کند‏»‏.
‏جسم فراکتال از دور و نزدیک یکسان دیده می شود، به تعبیر دیگر خود متشابه است. وقتی که به یک جسم فراکتال نزدیک می شویم، می بینیم که تکه های کوچکی از آن از دور همچون دانه های بی شکلی به نظر می رسید، به صورت جسم مشخصی در می آید که شکلش کم و بیش مثل خمان شکلی است که از دو دیده می شود.
‏بسیاری از عناصر مصنوع دست بشر نیز به صورت فراکتال می باشند. تراشه های سیلیکان، منحنی نوسانات بازار بورس، رشد و گسترش شهرا و بالاخره مثلث سرپینسکی را می توان در این مورد مثال زد.
‏نظریة پیچیدگی
‏چارلز جنکر در سال 1995 بر ا‏ساس یافته های جدید علمی در مورد سیر تکوین کیهان و تطور غیر خطی آن، ‏کتابی به نام معماری پرش کیهانی منتشر کرد. جنکز در این کتاب به تشریح نحوة تکوین کیهان به زبان ساده پرداخت و بیان داشت که جهان به صورت خطی و یکسویه گسترش و تکامل نیافته، بلکه این تکامل به صورت گسترش خطی و سپس رسیدن به مرز بحرانی و آشفتگی و در نهایت پرش به شرایطی کاملاً متفاوت با گذشته صورت گرفته است.
‏معماری پرش کیهانی
‏4
‏به عقیدة جنکز، اگر در جهان سنت، فرم تابع سنت (Form follows Tradition‏) و ‏در جهان مدرن فرم تابع عملکرد بوده است در جهان کنونی، فرم تابع دیدگاه جهانی (Form follows world View‏) باید باشد.
‏یکی از ساختمان های جالب توجه که در این سبک شناخته شده، طرح فرانک گهری برای موزه گوگنهایم در شهر بیلبائو است . بندر بیلبائو است. بندر بیلبائو، بزرگترین شهر منطقة جدایی طلب باسک در شمال اسپانیا است. در این منطقه، همواره خشونت ها و درگیری های جدایی طلبانه باعث نمایش چهره ای خشن از آن شده است. ولی با افتتاح موزة گوگنهایم در اکتبر 1997، توجه هنرمندان و هنردوستان سراسر جهان، به شهر بیلبائو به عنوان یک شهر هنرپرور جلب شد.
‏جنکز از این ساختمان به عنوان یکی از سه ساختمان مهم سبک معماری پیدایش کیهانی نام برده و معتقد است بسیاری از مبانی این سبک در این ساختمان پیاده شده است.
‏گهری در طرح خود از فن آوری رایانه استفاده کرده. بدین منظور وی از نرم افزار CATIA‏ که برای طراحی هواپیماهای جنگنده میراژ فرانسوی بوده، استفاده کرده است. تیرها و ستون های فلزی و سطوح و احجام مختلف با استفاده از این نرم افزار به صورت دقیق طراحی شده است. ‏در این ساختمان سازه تابع فرم است.‏
‏یکی از ‏ایرادهایی که جنکز به این ساختمان گرفته، یک اندازه بودن صفحات تیتانیوم بر روی سطوح با انحناء متفاوت ساختمان است.
‏طرح های اخیر گهری مانند موزة جدید گوگنهایم در نیویورک، دانشکدة مدیریت در دانشگاه کیس وسترن در کلیولند، تالار کنسرت والت دیسنی در لس آنجلس، خانه چیات در کلرادو، موزه هنر مدرن سامسونگ در سئول و بسیاری دیگر ، همانند موزه بیلبائو، جملگی نمایشی از هندسه فراکتال، علوم پیچیدگی و آشفتگی و معماری شدن به جای معماری بودن است.
‏جنکز معتقد است که به این سبک می توان سبک ارگانیک گفت، زیرا بر اساس پیدایش در یک کیهان ارگانیک استوار است. ولی به واسطة تشابه اسمی با معماری ارگانیک فرانک لوید رایت، چارلز جنکز به این سبک نام ‏«‏معماری پیدایش کیهانی‏»‏ داده است. اگر چه وی از این سبک به نام های معماری

 
دسته بندی: علوم پایه » پاورپوینت معماری

تعداد مشاهده: 4041 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: .doc

تعداد صفحات: 13

حجم فایل:39 کیلوبایت

 قیمت: 8,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل